Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości pozyskaliśmy wsparcie finansowe w wysokości: 458 500,00 złotych, dzięki któremu wszystkie szkoły podstawowe z naszej gminy tj.
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bronisława Malinowskiego w Woli;
- Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i. Jana Pawła II w Woli;
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku
- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Miedźnej;
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górze
będą mogły uczyć swoich uczniów poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły podstawowe zakupiły nowoczesny sprzęt wchodzący w skład tzw. wyposażenia podstawowego wymienionego w katalogu wyposażenia.
Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:
- Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
- Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
- Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
- Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
Ponadto szkoły miały możliwość zakupienia oraz wyboru z dużego wachlarza innych sprzętów, które służyć mają do prowadzenia zajęć z robotyki czy informatyki (np. poprzez zakup zestawów do programowania MODI). Planowane są dalsze zakupy w szczególności sprzętu AGD, który posłuży uczniom na lekcjach techniki. Ponadto uczniowie z naszych szkół wykorzystują na lekcjach sprzęt zakupiony jako wyposażenie podstawowe i dzięki niemu mają możliwość nauki chociażby bruku w formacie 3D.