Uczniowie oddziałów gimnazjalnych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnej, biorący udział w projekcie „Doświadczam i edukuję” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uczestniczyli w pokazach doświadczeń z fizyki przygotowanych przez pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Pokazy odbywały się w salach audytoryjnych Instytutu Fizyki UŚ w ramach Osobliwości Świata Fizyki 2017. Tematyka tegorocznych pokazów obejmowała zagadnienia:

  1. Elektromagnetyzm wokół nas
  2. Fizyka na wakacjach
  3. Ciepło, zimno, gorąco, mróz!

Na pierwszym pokazie uczniowie mogli dowiedzieli się, że dzięki falom elektromagnetycznym działają takie urządzenia jak radio, telewizor, telefon, kuchenka mikrofalowa, silnik elektryczny, systemy GPS, mikroprocesory i komputery. Kolejny pokaz dostarczył wiedzy jak chronić się przed utratą ciepła lub jego nadmiarem na biwaku gdzie nie ma dostępu energii elektrycznej a trzeba przygotować posiłek lub ugotować wodę. Na ostatnim z pokazów gimnazjaliści zobaczyli jak zachowuje się materia w temperaturach ekstremalnie wysokich i niskich. Szczególne emocje wzbudziły doświadczenia prowadzone z wykorzystaniem ciekłego azotu.