W czterech szkołach podstawowych oraz jednej szkole ponadpodstawowej prowadzonych przez gminę Miedźna zrealizowano tegoroczny “Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka”- edycja 2020/2021. Jego głównym celem było budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

Czerniak jest jednym z kilkudziesięciu nowotworów złośliwych skóry, ale też jednym z najbardziej agresywnych. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, iż czerniak coraz częściej występuje u młodych ludzi, a w szczególności wśród kobiet. Co roku w Polsce 3 tys. pacjentów dowiaduje się, że choruje na czerniaka. Jest on też jednym z najczęstszych nowotworów występujących wśród nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach najwyższego promieniowania. 

W ramach programu uczniowie poznali czynniki ryzyka oraz metody skutecznej profilaktyki. Został również opracowany scenariusz zajęć lekcyjnych przeznaczony na 1 godzinę lekcyjną wraz z całą niezbędną oprawą dydaktyczną – ulotka, plakat, materiały dla nauczyciela, film tematyczny. Dzięki lekcjom młodzież nabyła umiejętność rozróżnienia znamienia od czerniaka oraz poznała zasady samobadania skóry. Przede wszystkim jednak uczniowie poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka  oraz zasady ochrony przed nowotworem.

Zajęcia  z zakresu profilaktyki czerniaka były realizowane przez 17 nauczycieli, a uczestniczyło w nich  łącznie 429 uczniów. Nabyta wiedza ma kluczowe znaczenie w ochronie ich samych przed zachorowaniem.

Projekt był realizowany na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Onkoma działającego przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).